Holla-Minner 1995

 
BokinfoInnholdsfortegnelseForordBakside
Nr. 9 Holla-Minner 1995
Redaktør(er) Tormod Halvorsen
ISSN/ISBN 82-91664-00-5
Ant. sider 144
Innb. Heftet
Pris Kr 50 (medl.) | Kr 70 (ikke-medl.)
Lagerstatus Utsolgt
 
 

Bildetekst – forsiden:
Løvenborg Slott ved Holbæk på Sjælland. Her bodde den danske grein av Løvenskiold-familien, jernverkseiere på 1700-tallet. Arne Johan Gjermundsens artikkel forteller om forvalterne på Ulefoss og deres forhold til baronene på Løvenborg. Dramatisk og spennende stoff presenteres for første gang fra en tid preget av veldige sosiale skiller.
Foto: Arne Johan Gjermundsen.
Nr. 9 Holla-Minner 1995
 
ForfatterArtikkelÅrUtgaveSide
Halvorsen, TormodLokalhistorisk guide199595
Halvorsen, TormodNome Blad – et 25-årsminne199597
Nilssen, Birgit HolskarUlefoss Bedehus 60 år1995914
Toreskaas, HalvorEt drama på Ulefoss brygge 19271995917
Jørgensen, AsbjørnNevenyttige folk1995919
Toreskaas, HalvorForbud og smugling i 20-årene1995922
Jørgensen, AsbjørnLitt om Halvor Engeland1995925
Ellingbø, EivindEldre hollasokninger på Søve1995926
Jørgensen, AsbjørnKristian hos Teodor1995931
Jespersen, EinarDa Hans Framnes fant niob i Fensgruvene1995932
Pedersen, OlafCape Horn-seiler fra Ulefoss1995936
Jørgensen, Asbjørn«Blåmånan»1995952
Toreskaas, HalvorHerman Wildenvey besøker Søve1995953
Jensen, ErlingStrand og omegn på Lanna1995957
Olsen, KjellEtterkommere etter A. Andersen, Valebø1995959
Toreskaas, HalvorJacob skomaker skremt av skrømt1995961
Jørgensen, AsbjørnKjøttrasjonering1995966
Baksås, KariHushjelp i de harde 30-åra1995967
Jørgensen, AsbjørnGutters skjebne - og «Tobakksøya»1995973
Jørgensen, AsbjørnEpisoder fra verneplikta1995974
Toreskaas, HalvorStatsministeren på Søve1995978
Namløs, BjørgDen siste busetteren i Dær`n1995979
Fæhn, MarthiniusSpøkeri1995981
Toreskaas, HalvorVerdenskrig og spanskesyke1995984
Jørgensen, AsbjørnFattigdom og sild1995986
Jørgensen, AsbjørnKrigsfangenskap1995987
Toreskaas, HalvorUlefoss Avis med ulønnet redaktør1995989
Jørgensen, AsbjørnI tobakksnødens tid1995991
Hansen, P.Holla Gård 18791995992
Tufte, Per BerntH. C. Gjesdahl og «Den nye tid»1995996
Gjermundsen, Arne JohanForvalter Møldrups «Umaadelige Vinde-Syge»1995998
Jørgensen, Asbjørn«Store Mo» (Moen) i Høidalen19959111
Skavdal, Kristine ValenHoffskreddermester Reiersen19959112
Hørthe, GunnarTvara Handelslag19959117
Toreskaas, HalvorGisle Straume skapte lektor Tørdal19959122
Høgvoll, ArvidHolla under okkupasjonen. Tillegg.19959127
Fæhn, MarthiniusMin første tiur19959136
Jørgensen, AsbjørnHvorledes oldemor kom til Holla19959138
RedaksjonenHolla Historielag, 1994–9519959141
Skavdal, Kristine ValenNomevann. Maleri av C. Smith 1876199510156
Nr. 9 Holla-Minner 1995
Forord

Å publisere lokalhistorie er noe av det viktigst et historielag kan drive med om ikke det viktigste. Samtidig blir utgivelsene bevart for all ettertid i bibliotekene, og i generasjoner framover i den enkelte familie. Årets Holla-Minner representerer den syttende publikasjon på 16 år. Samlet sett har dermed et stort kulturbind fra Holla sett dagens lys.

Fjorårets utgave om krigstida var kraftanstrengelsen verdt. I år er vi inne i «smulere farvann». Artiklene sprer seg over mange temaer, og det er også tatt med lødig stoff om spøkeri og niob-utvinning!

94- og 95-utgavene er svært ulike, men også i år er Halvor Toreskaas en helt sentral bidragsyter, nå med stoff fra mellomkrigstida. Det er journalistisk klo i det han skriver. Som redaktør tillater jeg meg også å rette oppmerksomhet mot artikkelen om jernverkets forvaltere skrevet av Arne Johan Gjermundsen. Stoffet er delvis hentet fra danske arkiver.

Redaksjonskomitéen takker alle artikkelforfatterne, folk som har kommet med fotografier og andre bidrag. En spesiell takk går til vårt gode medlem Geir Helgen. Han har bidratt med tegninger til artikler og omslag. Arild Lie har lest 1. korrektur på de fleste artiklene.

Takk også til Jorunn Lund og Jens Per Johansen som representanter for Trykkerigården. Som ifjor er vi svært godt fornøyd med samarbeidet.

Holla i oktober 1995
Tormod Halvorsen
leder
Nr. 9 Holla-Minner 1995
 
Holla-Minner 1995 (bakside)
Baksidetekst:
Framhaldsskolen på Ulefoss 1934

Fra venstre: Inger Johanne Vestgarden, Kari Finchenhagen, Bergliot Kamperhaug, Magnhild Jacobsen og Ragnhild Fæhn.