Holla-Minner 1996

 
BokinfoInnholdsfortegnelseForordBakside
Nr. 10 Holla-Minner 1996
Redaktør(er) Tormod Halvorsen
ISSN/ISBN 82-91664-01-3
Ant. sider 166
Innb. Heftet
Pris Kr 50 (medl.) | Kr 70 (ikke-medl.)
Lagerstatus Utsolgt
 
 

Bildetekst – forsiden:
Vi ser Nomevann før oppdemmingen. Carl Frithjof Smith maleri fra 1876 viser strender og mark der det i dag er vann. Eier av maleriet, Kirstine Valen Skavdal, forteller om bildet og kunstneren i en artikkel i dette nummer: Blant 26 artikler nevner vi stort intervju med Karen Aall; om gruvearbeideropprør 1842, og middelalderkirkene på Romnes og Holla i nytt lys. Parken på Søve, husmannsvesen i I felgen og folkelivsskildringer er eksempel på andre artikler.
Avfotografert: Epsen Johansen.
Nr. 10 Holla-Minner 1996
 
ForfatterArtikkelÅrUtgaveSide
Halvorsen, TormodLokalhistorisk guide 19961996107
Bjerkelund, SveinOppvekst i etterkrigstiden19961013
Bremer, pastorEt sagn fra Telemarken19961024
Baksås, KariMinner19961030
Jørgensen, AsbjørnErindringer19961037
Juliussen, AstridLitt om Ola Kåsene19961043
Huseby, IngeborgFra min barndoms «grønne hage»19961047
Jørgensen, AsbjørnMobiliseringen 9. april19961049
Ellingbø, EivindParken på Søve19961052
Toreskaas, HalvorHans Johannessen – en arbeidsmann uten like19961063
Dukane, KnutHolla – sett med innflytjarauga19961065
RedaksjonenPolitiinnstruks fra 180519961071
Gjermundsen, Arne Johan- Den grueligste Armod, som kan falde i et...19961074
Hørthe, GunnarVibetosaga19961090
Fæhn, MarthiniusKattegaupa19961092
Hørthe, GunnarUngdomslaget «Vaar» 100 år19961096
Ytterbø, SimonØlbrygging i Holla199610103
Ytterbø, SimonVeving199610109
Reiersen, CarlEn vinterkvæld i skogen199610111
Halvorsen, TormodHolla og Romnes middelalderkirker199610114
Nygaard, Edith MarieHolla og Romnes middelalderkirker199610114
Tufte, Per BerntFra Ch.D.F.Rewentlows besøk 1811199610131
Hagen, RagnhildKaren Aall til Ulefos Hovedgaard199610143
Opheim, Anne-GuriGamle boplasser ved Jøntvedt199610158
Svinndal, SverreTrillebårbyens dag. Fotografier199610162
RedaksjonenHolla Historielag 1995– 1996199610165
Nr. 10 Holla-Minner 1996
Forord

En liten milepæl passeres med årets Holla-Minner fordi det er den tiende utgaven. Ser vi tilbake på tidligere bøker i serien tror jeg vi har lykkes med å presentere et variert stoff. Hensikten har nettopp vært å gi leserne artikler med stor bredde.

Året utgave føyer seg inn i denne tradisjonen. Folkelivsskildringer og tyngre toff står «side om side». Vi har forsøkt å gi boka illustrasjoner som passer til artiklene. Igjen er vi glad for å presentere tegninger av Geir Helgen. Stor takk til tegneren.

Alle bidragsytere – artikkelforfattere, de som har kommet med fotografier, eller gjort annet for denne utgaven - takkes med dette på det varmeste. Gunnar Hørthe har lest korrektur på det meste av stoffet. Artikkelforfatternes språkform er som vanlig beholdt.

Vi minnes Svein Bjerkelund. Han rakk å skrive ferdig sine erindringer fra barndom og ungdom, som vi har med i boka, før sin bortgang i sommer. Stor takk går også til Trykkerigården ved Jorunn Lunde og Jens Per Johansen.

Holla i oktober 1996
Tormod Halvorsen
redaktør
Nr. 10 Holla-Minner 1996
 
Holla-Minner 1996 (bakside)
Baksidetekst:
Trauste jernarbeidere.

Hva hadde lokalsamfunnet Holla vært uten Ulefos Jernværk?
Den tradisjonsrike og solide bedriften har gjennom århundrer sysselsatt tusenvis av folk. Her ser vi bilde fra pusserhuset, tatt for en god del år siden. Avstøpene blir slipt reine for ujevnheter.

Vi kan se hvem fire av de trauste jernarbeiderne er: Fra høyre står Kristen Aamodt, Jens Stoa, Johanes Sandbakken og Johan Haugen.