Holla-Minner 2003

 
BokinfoInnholdsfortegnelseForordBakside
Nr. 17 Holla-Minner 2003
Redaktør(er) Tormod Halvorsen
ISSN/ISBN 82-91664-10-2
Ant. sider 152
Innb. Innbundet
Pris Kr 50 (medl.) | Kr 70 (ikke-medl.)
Lagerstatus I salg
 
* Ved levering utenfor Nome
kommer porto i tillegg.
 

Bildetekst – forsiden:
25-års jubilanten Holla Historielag var i år på sommertur til Skottland og England. Her er et bilde fra Lumley Castle ved Chester i England.
Nr. 17 Holla-Minner 2003
 
ForfatterArtikkelUtgÅrUtgNrSide
Dukane, KnutPå Nebo2003177
Hagen, RagnhildJohs. A. Johannessens testam. gave2003178
Halvorsen, Tormod99 skattbare bikkjer. Skråblikk 190320031712
Tufte, Per BerntOm helsevesenet i Holla20031714
Grøndahl, JohannesDa Fen skole fikk fane – 50 års jubileum20031726
Fjeldstad, EwaldFire bilder fra Søve20031729
Bugge, HalfdanHaugianerpresten M. I. Wefring20031731
Tufte, Per BerntJordmor Johanne Karethe Johnsen20031741
Kolle, GerdRamper fra Holtan til Oredalen20031747
Tufte, Per BerntTre navn fra krigens dager20031754
Sigurdsen, HalvorEn migrasjon i miniatyr20031758
Haatveit, GeirFra Juvet til Lommerud20031763
Lunde, HallvardAugustinius-familien på Graver, Valebø20031768
Tufte, Per BerntOm «Graver-visen»20031770
Baksås, KariGulsottepidemien, Heisholtgrenda 195920031773
Tufte, Per Bernt«Hollasyken» i 1930-årene20031776
Lommerud, KjellDampskipsbryggene i gamle Holla20031781
Tufte, Per BerntTilsyn/forsørg. Fattig-Holla 190020031790
Dukane, OlavKnut Olavsson Dukane20031795
Tufte, Per BerntHusmannsvesenet IX Namlaus og Kolle200317100
Lia, BeritNavn og plasser rundt Nomevann200317120
Mortensen, PetterMalerkunst Holla/Telemark 1800-tallet200317126
Bugge, HalfdanOm post og postvesen i Holla200317132
RedaksjonenHolla Historielag 25 år200317145
Halvorsen, TormodHolla Historielag 2002–2003200317149
Nr. 17 Holla-Minner 2003
Forord

I år kan historielaget feire sitt 25-års jubileum med den 17. utgaven av Holla-Minner, den 26. publikasjonen i alt. En bedre måte å bevare loaklhistorien på enn å bringe den inn mellom to permer kan en vanskelig tenke seg. Men da vi stiftet laget på Banksalen for 25 år siden var det nok ingen som hadde i tankene at bokvirksomheten skulle få et slikt omfang. Skal det for en gangs skyld være lov å bruke en klisjé kan vi si at det har vært et lite eventyr.

Siden første utgave, Iginga, kom i 1986 har vi utviklet Holla-Minner både faglig og produksjonsmessig. Å lage en bok med mange ulike artikler og skribenter krever fra redaktørens side tålmodighet og en viss evne til å «skjære igjennom» når det er nødvendig. Men først og fremst krevet det dyktige artikkelforfattere som vil bidra med sitt i den lokalhistoriske mosaikken.

Når det gjelder årets bok har vi gitt plass til artikler med lokal sykdoms- og helsehistorie. Dette har vi gjort fordi det i år er 400-årsjubiléet for norsk helsevesen.

Leserne vil også i år merke at enkelete temaer går igjen. Det gjelder kanal- og slektshistorie og husmannsvesenet i Holla. Et annet tema som har hatt sin naturlige plass har vært korte biografier. I år er det fire av dem. Stadig nye drypp fra krigens dager har også blitt vanlig i denne serien.

Den observante leser vil ha lagt merke til at redaktøren av denne bokserien har takket Per Bernt Tufte gjennom mange år. Det samme gjør jeg i år. Per Bernt Tufte står bak et vesentlig antall av årets artikler, både som forfatter og som «pådriver».

De øvrige artikkelforfatterne fortjener også styrets takk for sine bidrag. Fire av årets artikkelforfattere, Kari Baksås, Per Bernt Tufte, Geir Haatveit (og undertegnede) skrev også i den første boken i serien, Iginga, fra 1986.

Jeg ønsker å rette en spesiell takk til Gerd Kolle, som foruten å skrive, har lest korrektur.

J. P. Johansen A/S – Trykkerigården har i 10 år hatt ansvaret for trykkingen. Takk til våre kontakter der – Jorunn Lunde og daglig leder Georg Mathias Johansen. De har som vanlig vist grenseløs overbærenhet med redaktørens mange krumspring.

Holla, i oktober 2003
Tormod Halvorsen
redaktør
Nr. 17 Holla-Minner 2003
 
Holla-Minner 2003 (bakside)
Baksidetekst:
Motstandsmannen Knut Olavsson Dukane. Knut Dukane var ordfører i Holla for Arbeiderpartiet da tyskerne okkuperte landet. Dukane satt i fangeleir og senere beskyldte nazi-myndighetene ham for å være kommunist, spion og leder for et våpenlager. Til slutt måtte han rømme og søkte tilflukt «på skauen».