Holla-Minner 2005

 
BokinfoInnholdsfortegnelseForordBakside
Nr. 19 Holla-Minner 2005
Redaktør(er) Per Bernt Tufte
ISSN/ISBN 82-99067-60-0
Ant. sider 143
Innb. Innbundet
Pris Kr 50 (medl.) | Kr 70 (ikke-medl.)
Lagerstatus I salg
 
* Ved levering utenfor Nome
kommer porto i tillegg.
 

Bildetekst – forsiden:
Ved avdukingen av bautasteinen 7. juni 2005 på Hollahøyden.

Fra venstre: Vivian Moen, Ragnhild Hagen, ordfører Jan Thorsen, Aud Köller og Tormod Halvorsen.
Foto: Peter Köller.
Nr. 19 Holla-Minner 2005
 
ForfatterArtikkelÅrUtgaveSide
Holte, Johannes«Å, kunne eg…»2005197
Tufte, Per Bernt1905 - ett minneverdi år i Norges historie2005198
Schultze, Johan A.Lækjarboki frå Holla 179420051922
Hedlund, GerhardKlokkene ringte fra 5 tårn på Ulefoss20051925
Bugge, HalfdanHollapresten W. L. Beylegaard20051931
Tufte, Per BerntHolla for 100 år siden20051938
Solvoll, BerntSteinbruddet20051952
Toreskaas, HalvorEn minneverdig pinsedag i Helgen20051957
Mastdalen, SonjaMastdalen i Valebø20051961
Tufte, Per BerntUlefoss Sportsforning 110 år20051967
Halvorsen, TormodSøve gruver. 40 år siden nedleggelse20051974
Hørthe, GunnarHelgen Handelslag20051979
Fosse, OleSkole, lag og foreninger i Eidsbygda20051983
Larsen, Reidun WillerHilda Wærstad Helkås20051986
Tufte, Per BerntMed røtter i Holla20051993
Misund, BeritMinner fra krig og frigjøring20051998
Omholt, AslaugSkolestart i Helgen høsten 1943200519102
Lommerud, KjellFire generasjoner Kabbe200519104
Haatveit, GeirPelsdyrnæringa i Holla200519113
Ytterbø, SigmunnSkikk og bruk i gamle Holla200519126
Tufte, Per BerntSvensker i Holla200519128
Hedlund, GerhardKringlefett og Hygea200519136
Halvorsen, TormodHolla Historielag 2004–2005200519139
Nr. 19 Holla-Minner 2005
Forord

År etter år har nå Holla Minner kommet ut og blitt til en kjærkommen julegave for mange. En rekke interessante artikler og bilder har fått plass mellom permene på de nærmere 3 000 sidene som til nå er presentert. Tilbakemeldingene fra en stor og fast leserskare er gode, og det er å ønske at Holla Historielag fortsatt satser ressurser på nye utgaver.

Med årets utgave presenteres den 19. i rekken av Holla-Minner, den første med navnet Iginga inkluderte. Samtidig er det Holla Historielags 28. utgivelse. Når dette har skjedd i løpet av mindre enn 30 år, må det kunne sies å være et betydelig løft – særlig for historielaget men også for lokalsamfunnet. Det står stor respekt av alt det arbeidet som langt over 100 artikkelforfattere har bidratt med, og det må rettes stor takk til dem og til mange andre, som har deltatt med billedstoff, gode idéer og entusiasme.

Betydelig er også den mengde lokalstoff som historielaget og andre har presentert i bokform i tillegg til Holla-Minner. Men heldigvis er det fortsatt lokal toff å ta fatt på. For Holla har en unik historie og ikke på langt nær alt er kommet på trykk. Dette kan være både et mål å strekke seg etter og en betryggende når vi ser frem mot nye utgivelser. Den største utfordringen er nok til enhver tid å finne skribenter som tar tak i dette stoffet.

Ny og utvidet bruk av stoffet fra Holla Minner og andre utgivelser fra Holla Historielag kan være en annen utfordring. Det bør avklares om f.eks. deler av stoffet skal legges ut på Internett eller «fornyes» på andre måter. En del av publikasjonene er jo utsolgt. En kongstanke fra tidligere er å la forkortede og redigerte deler av stoffet, sammen med mye annet, gå inn i et fremtidig lokalhistorisk leksikon for Holla.

Ser vi ett og særlig to år frem i tid, ser vi for oss interessante muligheter for å bringe enda mer av bygdas historie. Neste år bør vi bl.a. kunne se nærmere på historien bak flere lag og foreninger, og året etter er det 350 år siden jernverket fikk sine privilegier. Dette jubileet må ikke gå upåaktet hen og det kan allerede nå signaliseres at om noen «sitter på» stoff eller bilder fra jernverkets eldre eller nyere historie, så gi folk i styret eller redaktøren tips om dette. Ulefoss Hovedgaard jubilerer også i 2007. Da er det 200 år siden gården ble bygget.

Med årets utgave har jeg forsøkt å følge opp tidligere års intensjoner, altså en best mulig bredde i forfattere, tema og tidsperioder. Resultatet overlater jeg til andre å vurdere.

Holla i september 2005
Per Bernt Tufte
redaktør
Nr. 19 Holla-Minner 2005
 
Holla-Minner 2005 (bakside)
Baksidetekst:
Kobberkanne og fat laget av multikunstneren Hans H. Kabbe i 1909.
Foto: Gerd Lunden.