Holla-Minner 2008

 
BokinfoInnholdsfortegnelseForordBakside
Nr. 22 Holla-Minner 2008
Redaktør(er) Per Bernt Tufte
ISSN/ISBN 978-82-90526-76-9
Ant. sider 176
Innb. Innbundet
Pris Kr 50 (medl.) | Kr 70 (ikke-medl.)
Lagerstatus I salg
 
* Ved levering utenfor Nome
kommer porto i tillegg.
 

Bildetekst – forsiden:
Deltakerne på sommerturen til India foran et av turens høydepunkter – Taj Mahal.
Nr. 22 Holla-Minner 2008
 
ForfatterArtikkelÅrUtgaveSide
Pedersen, TrondAvskjedsstunden, dikt2008227
Tufte, Per BerntHolla for 100 år siden2008228
Aall, CatoKrigsfangen på Ulefos20082216
Hagen, RagnhildDe syv fruer til Ulefos Hovedgaard20082223
Hedlund, GerhardPeder prest i Holla20082240
Sigurdsen, HalvorEn Vipetoslekt20082246
Bugge, HalfdanPresten Bremer20082253
Tufte, Per BerntHaugianere i Holla20082273
Bull, EdvardJacob Bakken20082285
Tufte, Per BerntHollafolk på marked i Telemarks hovedstad20082293
Toreskaas, HalvorBygdefolkets krisehjelp og starten av NS i Holla20082297
Bugge, HalfdanAnleggskokke fra Holla200822104
Hedlund, GerhardChristopher Ludvig Poppe200822114
Tufte, Per BerntHerman Severin Løvenskiold200822119
Baksås, KariUngdomstid på Ulefoss200822123
Mastdalen, SonjaStuveruddalen200822135
Bjerkelund, Kai OveSkolekretsen i Vestheia200822142
Lommerud, KjellAall Ulefos brug i 1950-årene200822155
Hørthe, GunnarFryseriet på Haugjordet200822161
Gjermundsen, Arne Johan«Hedningenes Galilea»200822165
Halvorsen, TormodHolla Historielag 2008200822172
Nr. 22 Holla-Minner 2008
Forord

Årets utgave av Holla-Minner må vel kunne sies å igjen ha fått god variasjon og bredde i tema, forfattere og tidsperioder. Dette har også tidligere kjennetegnet årsskriftet, og som det er gitt gode tilbakemeldinger på. Fjorårets utgave var som kjent i stor grad viet tre større jubileer i bygda her.

Betydelig er den mengde lokalstoff som historielaget og andre har presentert i bokform gjennom årene. Men det er fortsatt stoff å ta fatt på. For bygda vår har en unik historie og ikke på langt nær alt er kommet på trykk. Å få fram mest mulig av dette lokalhistoriske stoffet er både en utfordring og et delmål å strekke seg etter. Neste hovedmål kan vel da være å komme opp i 25 utgivelser. Det er en betryggelse å vite at det ligger stoff å venter, men en stor utfordringen er nok til enhver tid å finne skribenter som tar tak i dette stoffet.

Med årets utgave av Holla-Minner passeres nummer 22 i rekken. Samtidig er det Ho Ila Historielags utgivelse nummer 32. Dette er et betydelig løft – særlig for historielaget men også for lokalsamfunnet. Det står stor respekt av alt det arbeidet som mer enn 100 artikkelforfattere har bidratt med. Vi må nok en gang rette en varm takk til dem alle, og til mange andre, som har deltatt med billedstoff, gode ideer og entusiasme.

Det er å ønske at Holla Historielag fortsatt satser ressurser på nye utgaver.

Holla i oktober 2008
Per Bernt Tufte
Arne Gautestad
Jan Odinsen
Nr. 22 Holla-Minner 2008
 
Holla-Minner 2008 (bakside)
Baksidetekst:
Christine Johanne Aall (1782–1868) malt av Jacob Munch i 1817.